Rritja e tepruar e qimeve

Rritja e tepruar e qimeve

Apr 29

A e din se…Grave nuk u pëlqen të kenë shumë qime në fytyrë dhe trup. Hirsutizmi mund të jetë joestetik, por në përgjithësi, është i padëmshëm. Ai prek afro 5% të grave, mund të jetë gjenetik, ose i shkaktuar nga sindroma e vezoreve polikistike, që shkaktohet nga tepria e androgjeneve. Në raste të rralla, hirsutizmi shkaktohet nga tumoret që sekretojnë hormone....

Rrathët e zinj poshtë syve

Rrathët e zinj poshtë syve

Apr 29

A e din se…Keni sy si të rakunëve? Njerëzit ia hedhin fajin moshës ose lodhjes dhe kanë të drejtë. Mungesa e gjumit e bën lëkurën tuaj të zbehtë, duke theksuar rrathët e zinj, ndërsa mosha bën që të hollohet lëkura rrotull syve, gjë që nxjerr në pah çngjyrimet e ndryshme. Alergjitë gjithashtu mund të shkaktojnë rrathë të zinj në sy, por mund të luajë rol edhe...

Gjoksi i zhvilluar te meshkujt

Gjoksi i zhvilluar te meshkujt

Apr 29

A e din se…Ky problem, që në gjuhën shkencore quhet gjinekomasti, zakonisht shkaktohet nga ndryshimet normale të niveleve të hormoneve në lindje, pubertet dhe më vonë në jetë. Për të porsalindurit dhe djemtë e vegjël, raporti mes estrogjeneve (hormone femërore) dhe androgjeneve (mashkullore), balancohet me kalimin e kohës. Është parë edhe te burrat me kalimin e moshës,...

Tiket në sy

Tiket në sy

Apr 29

A e din se…Spazmat e qepallave janë të paparashikueshme, të bezdisshme dhe të padëmshme. Tiku në sy mund të shkaktohet nga stresi, lodhja e trupit, e syrit, kafeina, tharja e syve, ndërsa në rastet më të rënda, mund të shkaktohet nga çrregullime neurologjike, si sindroma e Turetës. Spazmat e qepallës zakonisht largohen vetë, por nëse janë serioze, mund të rekomandohen...

Gjuha e zezë me qime

Gjuha e zezë me qime

Apr 29

A e din se…Mund t’ju duket sikur po flasim për ndonjë krijesë të çuditshme, por në fakt, kjo ndodh te njerëzit. Gjuha e zeza më qime shkaktohet kur puprrat e gjuhës zgjaten dhe në to, grumbullohen bakterie. Higjiena e dobët e gojës, pirja e duhanit, disa solucione për larjen e gojës, terapia me rreze në kokë e qafë dhe disa ilaçe mund të luajnë një rol në këtë...

Faqe 20 prej 693« Fillimi...101819202122304050...Fundi »