Mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit

Sep 29

A e din se…Nese shkoni naten vone ne gjume dhe nuk flini mjaftueshem, trupi juaj do te jete i lodhur, ndersa sistemi nervor, i cili merr pjese ne rregullimin e peshes trupore do te crregullohet. Prandaj, shkoni te flini heret qe te plotesoni oret e nevojshme te gjumit.

Gjendrat tiroide te ngadalesuara

Gjendrat tiroide te ngadalesuara

Sep 29

A e din se…Pos se hormonet e gjendrave tiroide shtojne shpenzimin e oksigjenit dhe krijimin e ngrohtesise, mungesa e hormoneve ne gjak ngadaleson metabolizmin baze per rreth 40 per qind. Prandaj, nese gjendrat tiroide punojne ngadale, ju mund te keni me ftohte sesa njerezit e tjere perreth jush.

Vaji i kalendules

Vaji i kalendules

Sep 27

A e din se…Vaji I kalendules eshte nje vaj I vlefshem eudermik, riepitelizues,cikatrizues, veqanerisht i dobishem per lekuren e lodhur dhe qe ka humbur elasticitetin Cilesit qetsuese e rigjeneruese,e bejne vajin e kalendules nje vaj te shkelqyer kozmetik,per kurimin dhe mirmbajtjen e lekures.

Vaji i Linit

Vaji i Linit

Sep 25

A e din se…Ky vaj natyral është burimi më i pasur në natyrë me acide yndyrore omega-3 që është I domosdoshëm për secilin organizëm . Vaji i linit përmbanë acide yndyrore esenciale omega-6 dhe omega-9, Vitaminat B, potas, leitin, magnez, fiber, protein dhe zink, e gjithashtu ofron rreth 50% më shumë omega-3 vaj se sa do të mund të marrësh duke marr vaj peshku, plus nuk e ka...

Kim Ung-Yong, personi me koeficientin më të madh të inteligjencës

Kim Ung-Yong, personi me koeficientin më të madh të inteligjencës

Sep 23

A e din se…Kim Ung-Yong, 51-vjeçari nga Koreja, është burri i cili di të përdorë më mirë trurin e tij. Vetëm pas 8 muajve nga lindja e tij ishte në gjendje që të kuptonte algjebrën. Ka qenë një fëmijë i lindur me “këmishë”, i bekuar, i mrekullueshëm, derisa u regjistrua në Librin e Rekordeve Gines, për inteligjencën e tij. Ai frekuentoi universitetin që në...

Faqe 1 prej 25512345102030...Fundi »